WhatsApp
Yükleniyor...

Yazılım Kullanma Sözleşmesi

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Yazılım Kullanma Sözleşmesi

Yazılım Kullanma Sözleşmesi

Günümüzde her firmanın temel ihtiyacı haline gelen web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri daha önceki yazılarımızda anlattık. Bu konuda bilinçlenen firma yetkilileri de artık tüm detayları sorduktan sonra anlaşma sürecine geçiyor. Fakat uyanık davranan bazı web tasarımcılar, söz ile bir çok vaatte bulunurken, iş web tasarım sözleşmesi yapmaya geldiği zaman bu vaatlerin bir çoğunu sözleşmeye eklemiyorlar. Burada, sözleşme en ince detayına kadar okunması ve söylenen vaatlerin hepsinin sözleşmede yer alıyor olması oldukça önemlidir.

Web Tasarım Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Web tasarım sözleşmesi hem müşterinin, hemde Fırat Tasarım haklarını korur nitelikte olmalıdır. Doğru bir sözleşmede mutlaka iki firmanın da kaşesi, yetkili imzası bulunmalıdır. Sözleşmede sadece yapılan iş için değil, iş yapılıp para alındıktan sonraki süreç içinde gerekli maddeler yer alması gerekir. Örneğin site size teslim edildikten bir ay sonra herhangi bir sorun olduğunda, site kapandığında veya doğru çalışmadığında bu sorunun ajans tarafından ne kadar süre içerisinde çözüleceği sözleşmede açık bir şekilde garanti edilmeli. Bunun yanında yenileme zamanlarının kaçırılmaması için gerekli uyarıların yapılacağı, hangi domain kullanılacağı sözleşmede yer alması gerekenler arasındadır. Bir diğer önemli husus ise ajansın, sizin ile ilgili bilgilerin, mail adresi şifrelerinin ve alan adının sizin izniniz olmadığı sürece üçüncü bir kişi veya kuruma veremeyeceği açık bir şekilde beyan edilmelidir.

Yazımızın başında da yazdığı gibi sadece müşteriyi değil ajansında haklarını koruyan belli başlı maddeler web tasarım sözleşmesi içinde bulunmalıdır. Örneğin, yazı ve resim gibi sitede kullanılacak içeriklerin firma/müşteri tarafından sağlanacağı, sözleşmede belirtilen ücretin ödenmemesi halinde hizmetin durdurulacağı veya iptal edileceği açık bir şekilde belirtilmelidir. Bunların yanında sözleşmenin ne kadar süreceği, toplam ücreti, istenilen ek özellikler, teslim tarihi gibi detaylar bir sözleşmede olmazsa olmazlar arasındadır.

Bir web tasarım sözleşmesi neleri kapsamalı, sizler için kısaca anlattık. Ajansımız bünyesinde uzun yıllardır kullanmakta olduğumuz sözleşme örneğini de ekte sizler için paylaşıyoruz. Sizlerde bizimle çalışmadan önce sözleşmemizi inceleyebilir, maddeler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.